قطعات درب اتوماتیک شیشه ای

قطعات درب اتوماتیک شیشه ای به چند قسمت تقسیم می شوند

درب اتوماتیک شیشه ای دارای قطعات مختلفی است که با توجه به نوع و کاربردی که از آن دارند متفاوت می باشد . اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای به اصطلاح مغز سیستم را تشکیل می دهد . در حقیقت شما با یک سیستم هوشمند حرفه ای روبه رو می هستید که هر روز با توجه به تغییرات و تکنولوژی به روز در حال تغییر و آپدیت شدن می باشد .

شاید اولین بار که درب اتوماتیک شیشه ای تولید و نصب شد وظیفه ای جز باز کردن درب نداشت اما امروزه از آن انتظارات بیشتری می رود . از جمله قطعات درب اتوماتیک شیشه ای که کاربردی خاص دارد می توان به قفل الکترومیکانیکال آن اشاره کرد که وظیفه امنیت و ایمن بودن را داراست ، همچنین استفاده از ابزالات جانبی مانند باطری بک آپ که هنگام قطع برق وظیفه روشن کردن سیستم و  یا دستگاه پرده هوا و یا دستگاه حضور و غیاب و یا حتی دستگاه تشخیص چهره و …. اشاره نمود.

قطعات درب اتوماتیک شیشه ای شامل

اپراتور

اپراتور بخش اصلی درب اتوماتیک شیشه ای است . دارای قطعاتی از جمله موتور ، میکروکامپیوتر ویا برد ، چشمی و یا سنسور . هرزگرد ، پولی سر موتور ،تسمه ،استوپر . هانگر  و شاسی و کاور اپراتور که با توجه به نوع اپراتور هر کدام از این قطعات متفاوت می باشد .حال به توضیحات مختصر قطعات می پردازیم .موتور درب اتوماتیک شیشه ای

موتور های موجود در بازار دارای برندهای متفاوت هستند و در کشور های مختلفی تولید می گردد . می توان به چند نمونه از این کشورها از جمله آلمان (که برندشرکت دانکر موتور یکی از بهترین نوع آن می باشد) ،  ترکیه ، چین و ایران اشاره نمود ولتاژ موتور نیز متفاوت است به گونه ای که از 12ولت تا ولتاژهای بالاتر تولید می شود . بدیهی است هرچه ولتاژ بالاتر باشد قدرت موتور نیز بیش تر است. به طور معمول از موتور هایی با ولتاژ 24 V   و یا 100 W استفاده می شود که توان کافی برای یک درب اتوماتیک شیشه ای را دارد .لازم به ذکر است در موتور هایی که انکودر دارند نسبت به نوع بدون انکودر دارای کارایی بهتری می باشند . وظیفه این قطعه تعیین کننده وضعیت درب در هر لحظه می باشد .

میکروکامپیوتر درب اتوماتیک شیشه ای

میکروکامپیوتر مغز سیستم است و دستور لازم جهت باز و بسته شدن درب را می دهد .  معمولا به دو صورت آنالوگ و یا دیجیتال تولید می گردد . هر سیستم میکروکامپیوتر قابلیت چند حالت باز و بسته شدن درب  را دارد (از جمله دایم بازشو ، یکسو تردد ، زمستانه ، قفل و اتوماتیک یا دوطرف باز شو که توسط ریموت بر روی میکروکامپیوتر تنظیم می گردد) . اتصال به دستگاه ها یی مانند دستگاه حضور و غیاب ، دستگاه تشخیص چهره ، دستگاه پرده هوا . دستگاه BMS ، دستگاه کارت خوان ، کلید سلکتور ، کلید سوییچ بی سیم ، کلید وایرلس .  آیفون ، دزد گیر و …. از وظایف این قطعه است .

سنسور درب اتوماتیک شیشه ای

سنسور و یا چشمی جزو مهمترین قطعات اپراتور می باشد . به گونه ای که اشخاص و اشیا هنگامی که در جلوی درب قرار بگیرند توسط سنسور ردیابی سپس به میکروکامپیوتر اعلام و در نهایت دستور باز شدن درب اعمال می شود . در حال حاضر 2 نوع سنسور وجود دارد ، ساده و مادون قرمز . سنسور ساده به شکل تخم مرغی است و اگر چشمی ساده باشد درصورتی که شخص چند ثانیه بین درب بایستد درب بسته می شود مگر از چشمی لای درب استفاده شود که باز هم دارای محدودیت است . در صورتی چشمی مادون قرمز به روزتر بوده و امکانات بهتری دارد از لحاظ ساختاری به شکل کتابی و یا خطی است  و  به هیچ وجه هنگامی که شخص بین درب بایستد بسته نمی شود.

هانگر درب اتوماتیک شیشه ای

هانگر ها نیز دارای 3 چرخ هستند . این قطعه جزو کلیدی ترین قطعات محسوب می شود . کاربرد آن این است که فریم ها از طریق پیچ هایی که در قسمت پایین آن قرار دارد وصل می شود . اگر جنس چرخ خوب نباشد به سرعت می شکند بهترین جنس از نوع پلی آمید الیاف دار است که به ندرت می شکند و ضد سایش و خوردگی است. در صورتی که چرخ های هانگر  قابلیت ریگلاژ داشته باشند و پرچ نباشند اگر مشکلی برای چرخ پیش بیاید به راحتی آن را می توان تعویض کرد اگر غیر از این باشد باید کلا صفحه هانگر نیز عوض شود که علاوه بر زمان بر بودن مقرون به صرفه نیست . در ضمن هانگرهای تک پیچ بسیار راحتتر از هانگر های 2 پیچ نصب می گردند .

هرزگرد درب اتوماتیک شیشه ای

هرزگرد و پولی سر موتور ،وظیفه جابه جا کردن تسمه در حقیقت انتقال نیرو را دارند . و هنگامی گه درب باز و یا بسته می شود تسمه برروی این 2 قطعه می چرخد.استوپر ها نیز 2 قطعه کوچک مربعی شکل هستند که در دو طرف انتهای ریل نصب می گردند  وظیفه دارند که میزان نهایت بازشو درب را کنترل کنند و به چرخ های هانگر اجازه ندهند بیش تر از حد تعیین شده حرکت کنند.

شاسی کاور درب اتوماتیک شیشه ای شاسی اپراتور در حقیقت قسمتی از اپراتور است که قطعات بر روی آن سوار می شوند البته باید خاطر نشان کرد هر سیستم اپراتور با توجه به نوع برند سطح مقطع خاص خود را داراست به طور مثال شاسی و کاور در اپراتور لابل سطح مقطع 2 تکه ای دارد در صورتی که سطح مقطع اپراتور رکورد 8 تکه ای می باشد . کاور اپراتور نیز به منظور پوشانده شدن قطعات و نمای اپراتور و همچنین جلوگیری از ورود عواملی مانند گرد غبار ، آب باران و… روی اپراتور قرار می گیرد . PG1 درب اتوماتیک شیشه ای

بالاخره رسیدیم به یک قطعه باصرفه و بسیار مفید و زیبا ، همان طور که می دانید برای اینکه یک درب اتوماتیک شیشه ای نصب گردد نیاز به قوطی کشی است . حال من می خواهم شما را با یک قطعه مفید آشناکنم پروفیل آلومینیومی ضخیم  به نام PG1 جایگزین مناسب قوطی کشی  و کاور پشت ، برای نصب کتیبه دیگر نیاز به پاسار نیست . دارای فک لت ثابت قابل ریگلاژ و مزایای بسیار دیگر با توجه به کاربردهای گسترده ای که دارد قیمت بسیار مناسبی دارد. این قطعه را حتی تا عرض 7 متر نیز می توان نصب کرد .

کاور پشت یو دار

کاور پشت تخت

در نهایت اگر قوطی کشی انجام شودبرای نما و زیبایی کار باید ار کاور پشت استفاده شود . کاربرد این قطعه این است که بر روی قوطی نصب می گردد. در حال حاضر مدل های مختلفی از کاور پشت موجود است که با توجه به نوع شاسی کاور و قوطی که استفاده می شود نصب می شود. کاور پشت تخت یا PG6 ، کاور پشت یودار و کاور پشت لبه دار نمونه هایی از این نوع می باشند .

فریم

 

فریم و یا قاب دور شیشه از جنس آلومینیوم است و به صورت قاب محیط دور شیشه را می پوشاند در سایز های مختلف تولید می شود . از جمله می توان به ضخامت هایی با عرض 5 ، 6 .7 و یا 8 سانتیمتری و ارتفاع  3 ، 4 .5 و 6 و یا 7 سانتیمتر اشاره نمود. با توجه به سلیقه مشتریان و میزان عرض و ارتفاع هر شیشه نوع سفارش آن متفاوت می باشد . به طور مثال اگر عرض هر لت شیشه از حالت استاندارد بیشتر باشد به یک فریم با ضخامت بیشتر نیاز دارد . و همین طور ارتفاع کار اگر از یک مقدار استاندارد بیش تر باشدبه فریم با ضخامت بیش تر نیاز است. ولی به طور کلی سلیقه مشتریان بیش تر به سمت ضخامت کمتر و ظرافت بیش تر است .

فریم درب اتوماتیک شیشه ای

 در ضمن برش گوشه های فریم و نوع اتصال آن ها به هم نیز متفاوت می باشد .در حال حاضر 2 نوع برش موجود است.  برش سوییسی و یا برش فارسی بر . در نوع سوییسی فریم ها به صورت صاف برش خورده می شود به گونه ای که هنگام اتصال دو قطعه فریم ، انتهای هر فریم به صورت صاف و بدون هیچ زاویه ای روی هم سوار ودر نهایت پیچ می شود و زاویه90 درجه شکل می دهد . درحالی که در نوع فارسی بر فریم ها به صورت مورب برش خوده و متصل می شوند .

برش فریم درب اتوماتیک شیشه ای

تجربیات نشان داده که فریم با برش سوییسی بسیار مقاوم تر از فارسی بر می باشد . یکی از مهمترین قسمت های فریم میزان مقاومت آن است اگر از بیلت استاندارد  بدون ضایعات (یا به اصطلاح 6063 )استفاده گردد جنس فریم محکمتر و دارای ایج بالاتری خواهد بود .

علاوه بر سایز و نوع برش رنگ فریم نیز بسیار متفاوت می باشد . فریم ها می توانند با روکش استیل باشند یا به صورت انادایز و یا با هر رنگ الکتروستاتیک پوشش شوند .

شیشه

شیشه درب اتوماتیک شیشه ای همان طورکه قبلا نیز اشاره شد شیشه مورد نیاز برای درب اتوماتیک شیشه ای شیشه سکوریت است . هر کارخانه با توجه به اندازه فریم و لاستیک بین فریم و شیشه مشخص می کند از چه سایزو ضخامتی استفاده شود . معمولا شیشه سکوریت 10 میل مورد استفاده قرار می گیرد ولی بعضی از همکاران ترجیح می دهند که ضخامت شیشه را کمتر در نظر بگیرند تا وزن لت ها کم شود این امر میزان مقاومت شیشه را کاهش می دهد .

روی شیشه سکوریت می توان طرح های مختلفی را سند بلاست کرد . با ین روش طرح مورد نظر را روی شیشه به حالت مات می تراشند . لوگو و آرم اکثر ارگانها بیمارستان مراکز تجاری و…. همه از طریق سندبلست روی شیشه حکاکی می شود . شیشه های لمینت ، ضد گلوله ، رنگی و ساتینا نمونه هایی از شیشه می باشند که برای درب اتوماتیک شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

دسته بندی نشده

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!